LAURENTIU DRAGNEİ

Bay Dragnei ile 1989-1990 yıllarında kendisi Transromania da ortak iken karşılaştı.

Ortadoğu’ya giden Romen tırların geri dönüşlerinde iş birliğine gittiğimiz kişiydi. Uzun yıllar iş birliğinde bulunduk. Doğru dürüst ve çalışkan olarak gördüğümüz Laurentiu Dragnei Beyle ilişkilerimiz onlarca yıl sürdü…Türkiye Romanya arasında yüzlerce binlerce tır beraber yükledik. Daha sonra kendisinin kurduğu ve emekli olana kadar sahipliğini yaptığı UNIT speditıon aracılığıyla da ilişkilerimiz devam etti.

Kendisi Romanya’da dürüst ve doğru iş insanları örneği için bizim için büyük bir şans olduğunu her zaman düşünmüşüzdür.

Kendisine buradan yaptığımız güzel işler için onlarca yıl süren ilişkimiz için tekrar teşekkür ederiz.

Rapid Uluslararası Taşımacılık 1965 yılı aralık ayında Nejat Dilmen tarafından İstanbul Türkiye’de kurulmuştur.

Şirket aktivitesi Uluslararası Kara yolu taşımacılığıdır.

Daha önce gümrük işlemleri yapılan Yalova Elyaf fabrikası tarafından Türkiye İtalya arasında kara nakliyesi ihtiyacı üzerine İtalya’dan Fiat 43 Model tırlar alınarak Uluslararası Kara Nakliyesine başlanılmıştır.

C2 yetki belgesi alınmıştır. Özmal ve Kiralık C2 belgesine tırlar kayıt edilerek taşımlar başlamıştır. Kısa sürede özmal ve kiralık araç sayısı 100’lerin üstüne çıkma başarısı gösterilmiştir.

1960-1970-1980 -1990 yıllarında firmanın ağırlıklı olarak çalıştığı ülkeler İtalya, Almanya ve Avusturya’dır. Türkiye’den İtalya Almanya ve Avusturya’ya ihracat yüklemeleri yapılıp bu ülkelerden de Türkiye’ye ve Ortadoğu ülkelerine geri dönüş yükleri yüklenmiştir. Aynı yıllarda Bulgaristan’dan da boş dolu tır organizasyonları ile binlerce ton Soda taşımaları yapılmıştır.

1989 yılında Nejat Dilmen’in vefatından sonra, şirket eşi Ayten Dilmen tarafından yönetilmiştir.Ayten Dilmen yönetiminde şirket aktivitelerini devam ettirmeyi ve büyütmeyi başarmıştır.Ayten Dilmen 1992 yılında şirket yönetimini 1986 yılından beri şirkette çalışan Alp Dilmen ve 1987 yılından itibaren şirkette çalışan oğulları Ata Dilmen’e devir etmiştir.

1996 yılında da Ayten Dilmen vefat etmiştir. Nejat Dilmen ve Ayten Dilmen’e çok teşekkür ediyoruz. Firmamızın bugün en önemli değerleri olan dürüst iş insanı olma, doğru yoldan ayrılmama, güvenilir ve sözüne güvenilen bir firma ve iş insanı olma, kaliteli iş yapma çabası, sabahları erken kalkma alışkanlığı, uzun vadeli iş hayatına bakma, çalışkan olma, hayatın zorluklarını ancak çalışarak aşılabileceği düşüncesinin bizler tarafından anlaşılma, görülmesi ile bizce Rapid’in en büyük sermayesini bizlere öğrettikleri ve gösterdikleri için Kendilerine buradan bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Şirket yönetimine aktif olarak 1986 ve 1987 yılında aktif olarak katılan Alp Dilmen ve Ata Dilmen’in kararıyla 1989 yılında Türkiye’de bulunan tırların tamamının satılması kararı verilerek tır işletmeciliğinin Romanya da Romen plakalı tırlarla yapılmasına karar verilmiştir. Bu karar doğrultusunda 1989 yılında firmanın İstanbul Türkiye dışındaki ilk ofisi Romanya’nın Bükreş şehrinde kurulmuştur. Tırlar Romanya’ya alındıktan sonra Romen şirketleri ile kurulan ilişkiler sonucunda 1989 yılında Romanya’daki tırların neredeyse tamamının Devlet mülkiyetinde olduğu görülmüştür.

Rapid’ten Ortadoğu’ya petrol hammaddesi taşıyan devlet tırlarının Ortadoğu’dan Türkiye üzerinden Romanya’ya geri dönüşlerin de yük temini teklifi gelmesi üzere Rapid bu tırların geri dönüşlerini yükleme çalışmalarına başlamıştır. Goodyear ve Pirelli gibi yıllık binlerce Türkiye’den Romanya’ya lastik yüklemesi yapan firmalarla irtibata geçilerek bu taşımalar alınmış ve Rapid Türkiye Romanya arasında binlerce tır yüklemeye 1989 yılından itibaren başlamıştır. Aynı zamanda komünizmden çıkan Romanya’ya bir çok Türk şirketi de şirketler kurarak girmeye başlamıştır.

Rapid Romanya’daki ilk ve tek Uluslararası Kara nakliye firması olmasının avantajını bu yıllarda çok iyi kullanmıştır. Türkiye’den haftalık en az 30’ar tırlık Dyo’dan, Kent Pazarlama’dan, Efes Pilsen’den, Bekoteknik’ten her hafta 100 tırların üstünde yüklemeler yapmaya başlamıştır. Rapid Romanya’da kendi ofisini de kurunca burada kendi ekibini de kurmuştur. Romanya’dan Türkiye’ye de yüklemelere başlamıştır.

1989 yılından günümüze 31 yıl geçmiştir ve Rapid halen haftalık 100-150 tır yüklemeyi Türkiye Romanya arasında taşımayı gerçekleştirmeyi başarmıştır.

Bu bizce sürdürülebilir başarı örneği olarak gösterilebilecek bir başarı hikayesidir.

Sebebi Rapid’in felsefesinin işini yapabileceğinin en iyisini yaparak yapmaya çalış , kendini müşterinin yerine koy, müşterine saygı duy, iş yaptığın iş verdiğin partnerlerine yukarıdan bakma ,onları sev dinle ve duy, işi yaptırdığın partnerinin parasını peşin öde, peşin öde ki seninle iş yapmak için her zaman istekli olsun , nasılsa ödeyeceksin o zaman neden 1 ay sonra 2 ay sonra ödeyeceksin hemen öde ve partnerini de sevindir, müşterinin de bu sebeple işleri aksamasın , müşterilerimizle olan ilişkilerimize hiçbir zaman saatlik günlük aylık bakma hiç bitmeyecekmiş gibi bak, bu felsefe bizi 30 yılı aşkın süredir Türkiye Romanya arasında iş yapmayı başaran bir firma olmamızı sağladı. Türkiye’de de 55. Yaşımızı kutlamamızı sağlıyor.

Rapid bugün sadece Türkiye-Romanya ve Romanya-Türkiye arasında taşıma yapan bir firma değil…

Romanya’dan Polonya’ya Polonya’dan Romanya’ya taşıma yapabilmekteyiz. Romanya’dan Rusya’ya Rusya’dan da Romanya ciddi adetlerde yüklemeler yapmaktayız. Romanya-Ukrayna, Ukrayna-Romanya arasında binlerce tırlık taşımalar gerçekleştirdik ve gerçekleştirmekteyiz.

2018 yılı başında uzun yıllar sonra Türkiye Romanya parsiyel yükleme organizasyonuna karar verdik ve sadece Türkiye Romanya parsiyel taşıması için ekip oluşturuldu İstanbul’da ve Bükreş’te depo organizasyonu yapıldı ve Türkiye Romanya arasında parsiyel taşımalara başlandı.

2019 yılının son günlerinde geldiğimiz noktada haftalık 10 parsiyel tırın Türkiyen Romanyaya taşındığı görmekten mutluluk duyuyoruz. Sürekli de arttığı görüyoruz Türkiye Romanya arasındaki parsiyel taşıma kapasitemizin.

2019 yılında ayrıca Romanya’da ekspres hızlı taşıma yapma amaçlı minivan yatırımı da Aralık 2019 da yapılmıştır. Bu yatırımımızın Türkiye Romanya parsiyel hattımıza aynı zamanda Türkiye Rusya parsiyel hattımıza da hizmet vermesini bekliyoruz. Umarız Türkiye Romanya parsiyel taşımalarında gösterdiğimiz başarıyı Türkiye Romanya minivan ve Türkiye Rusya minivan taşımaları ile de göstermeyi başaracağız.

RUSYA

RUSYA ile olan çalışmalarımız 1995 yılında başlamıştır.

Unilever firmasının 1995 yılında başladığı Türkiye Rusya ihracat taşımaları firmamız tarafından yapılmıştır. Haftalık Türkiye Rusya arasında olan taşımalarımız yıllarca sürmüştür.Haftalık 30 ile 50 tır arasında İstanbul’dan Moskova ve St.Petersburg şehirlerine taşımalar tırlarla yapılmıştır.Rapid Uluslararası Taşımacılık elemanı da ayrıca Unilever firmasının merkez ofisinde çalışarak tüm evraksal gümrükleme banka evrakları işlemlerini de yapmıştır. Örnek müşteri ve lojistik firması iş birliği olmuştur.

Unilever ile ilişkilerimiz halen devam etmektedir ve Rusya Kazakistan arasında zaman zaman taşımalar yapılmaktadır.Unilever den sonra Rusya ile olan ilişkilerimiz devam etmiştir.

SFA soğutma sistemlerinin Türkiye Rusya taşımalarımız başlamıştır. SFA soğutma sistemleri ile Türkiye Romanya Türkiye Sırbistan Türkiye Bulgaristan taşımalarının haricinde Türkiye Rusya taşımalarımızda gerçekleştirilmiştir 2000 li yılların başında ve halende başarı ile devam ettirilmektedir. Rapid Uluslararası Taşımacılık olan başarımızın uzun süreli ilişki kurmayı başaran bir firma olmamızda görüyoruz. Özelikle Uluslararası Taşıma işinde uzun süreli iş birliğini uzun yıllar sürdürebilmek başarıdır.

Problemler hiç olmayabilir fakat problemde yaşanabilir önemli olan iş hayatında problemi çözebiliyor musunuz problemi çözebilmek için gerekli bilgi donanımına ve bakış açısına sahip misiniz bizce bu çok önemli.Zaman zaman müşterimizden kaynaklı problemde olabilir, bizden de kaynaklı force majeure istenmeyen arıza, kaza, gibi sorunlar olabilir önemli olan bu tip problemleri çözmekte atacağınız adımların çok önemli olduğuna inanıyoruz.

Biz Rapid in problem çözmeden uzman olduğuna inanıyoruz.

Rapid’in Türkiye Rusya hattına örnek vermek gerekirse bu güzergahta bulunan tüm ülkelerde kendine ait ofislerinin kendi çalışanlarının olduğunu görebiliyoruz ayrıca bu ülkelerde sadece kendi çalışanlarının olmasının haricinde sınır kapılarında da acente ağını kurduğunu ve bu konuda çok titiz ve dikkatli seçimler yaptığını görüyoruz. Türkiye Rusya arasında olan taşımalar sadece tırın modeli, iyi şoför organizasyonu ile bitmiyor. Ciddi manada dikkat ve tecrübe istiyor. Ciddi evrak kontrolü gerekiyor.

Evrakların sadece Türkçe ve İngilizce olması yetmiyor ayrıca tüm evrakların Rusçalarının da olması gerekiyor.

Türk gümrük mevzuatındaki kodlamanın aynı zamanda Rusya tarafında uygunluğunun eşleştirilmesi gerekiyor.

Rapid Logistics te bu tecrübenin bulunması çok değerli

Ayrıca dikkatli bir kontrol sistemimiz bulunmakta

Tırlarımız yola çıkmadan yol güzergâhı üstündeki geçiş yapacağı ülkelerin sınır geçişlerinin yapılacağı kapılara müşterilerimizden firmamıza ulaştırılan evrakların Rusça çevirileri ve kontrolleri yapılmakta olup ilgili kapılara acentelerimiz ve ofislerimiz aracılığıyla bu evraklar gönderiliyor ve tek tek sayfa sayfa kontrolleri yapılıyor, eğer bir nokta veya virgülde veya bir ürünün koduna göre Rusçaya isminin yanlış tercümesinde dahi bir hata var ise bu hatalar araç yola çıkarken kontrolü sağlanarak tırlarımızın sınır geçiş kapılarında geçişlerinde problem yaşanmaması için dikkatli özenli ve profesyonel olarak çalışmalar yapıyoruz.

Bu sebeple Rapid Uluslararası Taşımacılıkla yapılmış olan taşımalarda problemler daha problemler yaşanmadan çözülmesi için önemli dikkat gösteriliyor.

Rapid Uluslararası Taşımacılık adında olduğu üzere 54 yıldır Uluslararası bir şirket olmayı başarmış bir şirket.

Bu zaman dilimi bizlere doğru ekipleri kurabilme doğru partnerleri kurma avantajını vermiştir.

Firmamızda Rus, Fransız, İtalyan, Türk, Ukraynalı, Bulgar, Romen, Kazak, Türkmenistan, Tacikistan, Amerikalı, Faslı, Beyaz Rus, Polonya, Sırp, Bosna, İran, Azerbaycan, Gürcü, Moldovya ve daha birçok ülke insanın halen çalıştığı ve çalışmaya devam ettiği bir Uluslararası şirket olması Rapid Uluslararası taşımacılığın başarısındaki en önemli etkenlerden biridir.

Birçok Ulustan insanla çalışmayı başarmak diğer tüm kültürlere saygı duymaktan geçmektedir. Dünyadaki tüm insanların aslında tek olduğuna inanıyoruz. Bu birliktelikten de büyük mutluluk ve heyecan duyuyoruz.

Hepimiz birbirimizden öğreniyoruz. Farklılıklarımızdan zenginlik yaratıyoruz.

Bir arada olmaktan keyif duyarak çalışıyoruz. Farklı kültürlerle bir arada olmayı çalışmayı başarmayı paranın ötesinde bir başarı keyif ve zenginlik olarak görüyoruz.

Her ülkenin kendi dinamikleri ve kendi içinde belirli bir iletişim kültürü olduğunu uzun yıllar değişik ülkelerde işler yaparak gözlemledik ve gözlemlerimiz sonrasında eğer doğduğunuz ülke haricinde bir ülkeyle iş yapmak istiyorsanız o ülkenin iş yapma geleneklerine uygun iş yapmanız gerektiğini öğrendik.

Bu tecrübeler sayesinde Türkiye Rusya arasına iş yapmaya karar verdiğimiz günden itibaren de Türkiye Rusya arasında bulunan ülkelerdeki ülkelerde zaman içerisinde ofislerimizi kurduk ekiplerimizi bu bakış açısına göre organize ettik.

Türkiye Rusya arasındaki şirketimizin başarılarının artmasına bundan 7 yıl önce Firmamızda Türkiye Rusya hattı sorumlusu olarak çalışan Viktoria Korovai hn ın büyük katkıları olduğunu da görüyoruz.

Son 7 yıl içerisinde Firmamız Viktoria Korovai yönetiminde her yıl Euro bazında ve yüklemeler bazında yüzde % 50 bazında gerçekten gerçekleştirilmesi özelikle Uluslararası Taşımacılıkta zor olan bir büyüme gerçekleştirmektedir.

Rapid Uluslararası Taşımacılık olarak faaliyetlerimiz sadece Türkiye Rusya arasındaki taşımalarla sınırlı değildir. Vizyonumuzda ve bakış açımızda Rusya’dan diğer ülkelere ve diğer ülkelerden Rusya’ya taşımalarda vardır. Bu vizyona ve hedefe bağlı olarak yapılan çalışmalar neticesinde önemli gelişmeler ve başarılar sağlanmıştır ve sağlanmaya da devam edilmektedir.

Rusya-Romanya ve Romanya-Rusya arasında taşımalar birçok firma için düzenli ve spot olarak yapılmaktadır.

Rusya Özbekistan tır taşımalarında ciddi artışlar ve başarılar göstermekte olduğumuzu görüyoruz.

Rusya Kazakistan tır taşımaları yapıyoruz.

Almanya Rusya parsiyel taşıma yapıyoruz.

Türkiye Rusya parsiyel taşımalarına 2019 yılı itibari ile başladık.

İstanbul’da kurmuş olduğumuz parsiyel depo muzla haftalık Türkiye Rusya parsiyel taşımalarına başladık.Türkiye Rusya parsiyel taşımalarına önem veriyoruz. Türkiye Rusya parsiyel taşımalarının gelişimini şirketimizin önümüzdeki 5 yıllık gelişim planlarında en önemli gelişim alanı olarak görüyoruz.

Bu konuda değişik yol güzergahları ile Türkiye Rusya parsiyel taşımaları yapıyoruz.

Türkiye Rusya parsiyel taşımaları diğer ülkelerle farklılık ve farklı güzergahlar üstünden taşıma yapabilme kabiliyetine bağlı bir taşıma organizasyonudur. Her ürün Türkiye’den Rusya’ya farklı güzergahlar üzerinden gitme zorunluluğu bulunmaktadır. Bazı ürünler Türkiye’den Rusya’ya giderken Ukrayna üzerinden transit geçemiyor. Rusya her ürünün Rusya’ya girerken transit olarak Ukrayna’dan geçişine izin vermemektedir. Bu sebeple bazı ürünlerin Avrupa üzerinden Rusya’ya taşıma zorunluluğu vardır.

Veya Türkiye Gürcistan güzergahını kullanarak Ukrayna’ya girmeden de Rusya’ya parsiyel taşımalar yapmaktayız.

Tabii bu organizasyonları yapabilmek aynı anda birçok ülkede iş yapabilme kabiliyetine sahip olmanızı gerektiriyor

Rapid olarak bu kabiliyete sahibiz

Ayrıca Ukrayna üstünden de geçebilen ürünlerde Türkiye Rusya parsiyel taşıma yapabiliyoruz.

Rusya ofisimiz organizasyonu ile Türkiye’n Rusya’ya parsiyel giden taşımalarda müşterilerimizin Rusya da ürünlerini teslim etmemizi istedikleri tüm destinasyonlara Rusya içerisinde dağıtımlarını yapabilme imkanına sahibiz

Türkiye Rusya komple veya parsiyel taşımalardaki ürünlerinde müşterilerimizin talepleri doğrultusunda mallarının gümrüklenmesi konusunda da Rusya ofisimiz çalışmalarıyla cevap verebiliyoruz.

Türkiye-Rusya, Rusya-Türkiye komple tır parsiyel tüm güzergahlardan taşıma gümrükleme ve Rusya içi dağıtım yapabilme imkanında olan bir taşıma logistic şirketi olmaktan mutluluk duyuyoruz.Bu organizasyon seviyesine ve ekibe ulaşmak uzun yıllar alan çalışmalar sonucunda ulaşılmış bir nokta olarak görüyoruz.

2020 yılı itibarıyla da bu ulaştığımız organizasyon ve ekip kalitemizle hem mevcut müşterilerimizin işlerini yapmak ve yeni müşterilerle yeni işler yaparak işlerimizi arttıracağımıza inanıyoruz.

Rusya İtalya parsiyel ve komple taşımalarda Rusya ofisimiz başarıyla yapmaktadır.

Türkiye Rusya Frigo tır taşımalarında geçtiğimiz yıllarda önemli gelişmeler kaydettik.

Türkiye Rusya soğutuculu ürün taşımalarında Alliance şirketi ile yaptığımız anlaşma ile tüm Türkiye Rusya frigo tır taşıdığımız ürünleri sigorta ettiriyoruz.

Frigo taşıma Soğutuculu ürün taşıma Türkiye Rusya meyve taşıması ve sebze taşıması gerçekten tecrübe bilgi birikimi ve dikkat isteyen bir taşıma türü.

Sebze ve Meyve taşıma gerçekten dikkat edilmesi gereken bir taşıma türü.Müşteri seçimleri dahi çok dikkat edilmesi gereken bir taşıma türü.

Çalışacağınız sigorta şirketinin seçimi çok önemli…Ciddi araştırma tüm etaplarının adım adım analiz edilmesi gereken bir taşıma türü.

Türkiye Rusya sebze meyve taşımalarında çalışacak frigo tırın seçimi de önemli.

Ürün olarak bozulmaya çok müsait bir ürün olduğu için birçok problemi de içinde bulunduran bir taşıma türü. Rapid Uluslararası Taşımacılık olarak bu taşıma türüne çok vakit ayırdık… Türkiye’nin ve Rusya’nın en önde gelen ihracatçıları ile çalışıyoruz ve çalışmaktayız.

Binlerce tırlık frigo tır yüklemeleri gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye de devam ediyoruz.

Frigo taşımalarında eğer bir üründe bozulma var ise hemen anlaşmalı olduğumuz şirketinden eksper gönderiyoruz.Ve hızlı bir şekilde firmamıza bildirilen bozulma var ise bunu kontrol ettiriyoruz

Gerçekten zor bir iş sebebi ise şu birçok Rusya’ya mal satan firma ürünleri ya yoldayken satıyor veya alıcılar malları alıyorlar fakat alıcılar aynı anda birçok farklı kanaldan aynı ürünü aldıkları için eğer sizin giden tırınızla aynı anda başka bir malı aldıkları firmadan daha uygun fiyatla ürün aldılarsa buradaki göndericinin ve bizim malını taşıdığımız ürünü red edebiliyorlar...

Gereksiz ve olmayan sebepler bularak bu sebeple göndericiler sıkıntı yaşayabiliyor ve kötü niyetli para kaybeden bazı müşterilerde burada zararlarını nasıl karşılayacaklarını düşünerek maalesef malı taşıttıkları firmalardan haksız yere bu alacaklarını tanzim etme yoluna gidiyorlar.Buda birçok problemin yaşanmasına tabii sebep oluyor

Rusya’daki alıcı malı istemediğinde alıcı farklı firma olabiliyor tabii alıcı değiştiği zaman malı daha düşük fiyatla alabilmek istiyor ve gönderici bu sebeple sıkıntı yaşıyor ve para kaybı yaşıyor ve bozulmayan malların bozulduğu hatta kısmı olarak bozulduğu yönünde bildirimler yaparak nakliye ücretlerinin kesilmesi ödenmemesi gibi maalesef durumlarla karşılaşılabiliyor ve biz Rapid Uluslararası Taşımacılık olarak bu tipte soğuk hava sebze ve meyve taşıyan bir çok müşteri ve iş insanları ile karşılaştık.

Çok önemli tecrübeler yaşadık ciddi para kayıpları yaşadık fakat her işin bir tecrübe olduğuna inanıyoruz ve inandık ve dürüst iş yapan iş insanları ve firmalar olduğuna inancımızı kaybetmedik.

Bugün geldiğimiz noktada halen problem yaşadığımız müşteriler ve iş insanları olmuyor mu oluyor fakat dürüst iş yaptığımızda firmalar var ve çalışıyoruz.

Bu taşıma türünde yapmış olduğumuz sigorta anlaşmaları neticesinde kendimizi koruyoruz.Hızlı bir şekilde ekspertizlerimiz eğer hasar var ise anında hasar noktasına gidiyor ve kötü niyetli müşterilerin hasar var dediği noktada hasarın olmadığını resmi olarak belgeliyoruz.

Bu şekilde hızlı eksper göndermemiz ve işin doğruluğunu araştırma gücünde olmamız dürüst müşterileri bize yakınlaştırıyor dürüst olmayanlarında bizden uzaklaştırıyor.

Açıkçası kontrol etmemiz doğrumu gerçekten maldan hasar var mı diye ciddi kontrol sağlamamız sebebi ile bizden uzaklaşan Türkiye Rusya frigo müşterilerinin de bizden uzaklaşmalarına açıkça çok seviniyoruz.

Bu iş gerçekten çok riskli bir iş. Rapid Uluslararası Taşımacılık güçlü bir firma olduğu için bu problemleri çözme takip etme ve zaman içerisinde çözme kabiliyetine sahip olduğu için yaptı ve yapmaya devam ediyor.

Güçlü sigortamız olması bu işteki en önemli faktör.

Tabii araç çeşitliliği de çok önemli...

Türkiye Rusya parsiyel olsun frigo taşımalar olsun birçok farklı dinamiği aynı anda yönetebilecek kabiliyete sahip olmanız gerekmekte.

Müşterilerinizin istediği araç adetlerine araç tiplerine gerekli cevabı ve varış sürelerini yakalanmanıza rağmen aynı zamanda ülkeler arasındaki tırların ilgili ülkeler arasındaki anlaşmalar veya anlaşmazlıklar veya konteyner taşıması ve tren taşıması yapanlara uygulanmayan ülkelerden geçerken hiçbir geçiş belgesi konteynercilerden ve tırcılardan istenmeyen geçiş belgeleri veya yükleme izin belgesi boşaltma izin belgesi istenmeyen konteynerciler.

Haricinde tır taşımalarında anlamsız belge istenmesi gerçekten işimizi yapmamızın önündeki en önemli sorun olarak duruyor.

Rapid Uluslararası Taşımacılık olarak biz bu sorunu çözdük çözüyoruz. Fakat bu sorunu bizim çözdüğümüz gibi her kes çözemez ve çözemiyor.

Neden Konteyner şirketleri Türkiye’den Rusya’ya veya başka bir ülkeye belge olmadan istediği ülkeye istediği adette yükleyebiliyor ve istediği güzergahtan istediği şekilde geçebiliyor fakat tırlar geçemiyor bu konuyu gerçekten anlamış değiliz ve bu konuda ülkelerin bu haksız durumu ortadan kaldırması gerektiğini düşünüyoruz.

Konteynerı tırın üstüne yükleyerek istediğiniz güzergahtan istediğiniz güzergaha sorunsuz gidebilirsiniz fakat tır olursa tırın dorsesinde tente olursa veya tekerlekleri bir olursa gidemezseniz.

Türkiye Rusya taşımalarında bu sebepten dolayı tırların geçiş izin belgelerinde ciddi problemler yaşandığını gözlemliyoruz.Örnek vermemiz gerekirse Türk plakalı tırlarla Rusya’ya taşıma yaparken görüyoruz ki ayın 15’inde Türkiye Rusya arasında belge bitmiş ve her ayın 15’inden sonra Türkiye Rusya arası Türk bayraklı tır yüklenemez.

Aynı durum yabancı bayraklı tırlarda Türkiye tarafından yabancı tırlara Türkiye’den 3.ülkelere yapılan taşımalarda getirilen kısıtlamalar. Bu sebeple de yabancı tırlar belirli adetlerden fazla Türkiye’den yükleme yapamıyorlar.

Ayrıca Türkiye’den yükleme izin belgesi dahi olsa yabancı bayraklı tırın Rusya tarafından hangi ülkeye ait ise o tır o ülkenin Rusya’ya giriş kota adetlerinde eğer bir dolmuş adet var ise bu seferde Türkiye’de problem yok ise Rusya’ya girişinde problem yaşanıyor ve tır taşıma yapamıyor

Türk tırı da mesela Avrupa üzerinden Rusya’ya gidecekse hem Rusya belgesi de var ise Rusya’ya giderken yol güzergahı üstündeki Macaristan mesela senenin yarısından itibaren Türk tırlarına diyor ki geçemezsin ve Türk tırları da Macaristan’dan geçemedikleri için Rusya’ya gidemiyor zira öteki alternatif güzergâhlarda ciddi km farklarına sebep olduğu için maliyetten dolayı da Macaristan’ın etrafından dolaşarak Rusya’ya gidemiyor.

Bu kısıtlamalar neden Konteyner taşımalarına yok Tırlara var anlaşılır gibi değil.

Türkiye Rusya hattında ayrıca Konteyner taşımalarında da hizmet verdiğimiz belirtmek istiyoruz.Rus armatör partnerlerimizle.

Türkiye Kazakistan konteyner taşıması Novo Limanı aktarmalı tren ile Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan’a taşıma yapabilmekteyiz.

Rusya bağlantılı Kazakistan’da bulunan ofisimizle Kazakistan Rusya tır ve tren taşıması yapabilecek bilgi birikimine ekibe sahibiz.

2020 yılı ile Rusya içi tır taşımalarını da ayrıca geliştirmek istiyoruz.

2020 yılı içerisinde Dorse taşımacılığı Türkiye-Rusya, Rusya-Türkiye ve Türkiye-Ukrayna, Ukrayna-Türkiye arasındaki taşımalarda da şirketimizin hedefleri arasındadır.

Frıgo Dorse taşımacılığı aynı zamanda Türkiye Rusya arasında gelişme hedeflerimizdedir./p>

Türkiye Rusya tır taşımalarında sağladığımız başarı ile birlikte Türkiye Ukrayna nakliyelerinin de gelişme ve başarı sağladığımızı ve her geçen gün yükleme adetlerimizi ve müşteri sayışımızı arttırdığımızı görüyoruz.

Türkiye Ukrayna arasında haftalık düzenli 15 tır yükleme yaptığımızda görüyoruz.

Türkiye Ukrayna nakliyelerinde ticaretinde 2 ülke arasında arttığını gözlemliyor.

Polonya Ukrayna taşımaları yaptık.

Ayrıca Romanya-Ukrayna ve Ukrayna-Romanya arasında geçtiğimiz 3 yıl içerisinde her yıl 1000 tır üzerinde taşıma yapan bir şirket olduk.

Vizyonumuzda olan ofislerimizin bulunduğu ülkeler arasında taşıma yapma hedeflerimize adım adım ulaşmak için çalışıyoruz ve bu yönde çabalarımız var ve bu çabalarımızın karşılığını görmek bizleri sevindiriyor.

Rusya ile birlikte Ukrayna da Rapid Uluslararası Taşımacılık için gelişim ve büyümede önemli fırsatlar sunuyor.

Dorse taşımacılığına başlayacağımız Türkiye Ukrayna hattı gelişimize katkı sağlayacağını bekliyoruz.

Diğer en önemli hedeflerimiz arasında Polonya bulunmaktadır.

2020 yılı içerisinde Romanya Rusya Moldovya Kazakistan ve Fas’tan sonra Ukrayna’yla birlikte Polonya’da da ofisimizi açma hedefimiz bulunmaktadır.

Polonya uzun yıllar çalıştığımız bir ülkedir.Polonya’yı Lojistik bir merkez noktası olarak görüyoruz. Polonya da sağlayacağımız gelişme hali hazırda ofislerimiz bulunan ülkelerdeki iş imkanlarımızı arttıracağına inanıyoruz.

Türkiye Polonya taşımalarını hali hazırda başarıyla yapıyoruz.2019 yılında 700 tırlık yükleme yaptık ve bu tırlarımızın dönüşlerini Polonya Bulgaristan ve Polonya Romanya ve Polonya Moldovya taşımaları yaparak gerçekleştirdik. Polonya ofisimizin açılmasıyla Polonya Romanya nakliye işlerinde hızlı gelişmeler sağlayacağımızı düşünüyoruz.Romanya Polonya taşımalarında müşterilerimizden gelen ciddi talepler bulunmaktadır.

Bu talepleri cevaplayıp dönüş yüklerini de Polonya’dan Bulgaristan’a ve Polonya’dan Romanya’ya yaparak iş hacmimizi arttırma hedeflerimiz bulunmaktadır.

Türkiye Romanya parsiyel yüklerde gösterdiğimiz haftalık 10 tır üstündeki parsiyel taşıma kapasitemizi Romanya aktarmalı olarak Polonya, Moldovya, Beyaz Rusya ve Rusya aktarmalı yüklemeler yaparak geliştirme en önemli hedeflerimiz arasında bulunmaktadır.

2020 yılında Rapid lojistikteki en önemli gelişim hedeflerimizin başında da Fas ile yapılacak taşımalar gelmektedir.

2019 yılı içerisinde birçok kerelere Fasa giderek Fas’taki gelişmeleri ve iş imkanlarını yerinde araştırdık ve araştırmalarımız sonucunda Fas’ta Rapid lojistik ofisini açmaya karar verdik.

Fasa firmamızı Rusya hattında uzun yıllardır çalıştığımız müşterilerimiz yönlendirmiştir.

Müşterilerimizden gelen taleplere istinaden Fasa birçok kereler giderek buradaki gümrükleme ve depolama ve dağıtım gibi konular üzerine çalışmalarımızı gerçekleştirdik ve tüm alt yapı ve organizasyon alt yapımızı uzun süren çalışmalar neticesinde kurmayı başardık

Türkiye ofisimizde de Fransızca konuşan departmanımızı kurduk

Türkiye Fas tır taşıması yapmaya başlıyoruz. Anlaşmalarımız tamamlanmış olup ilk tırlarımız 2020 Ocak ayında taşımalara başlayacaktır.

Türkiye Fas parsiyel taşımalarımız komple tır taşımalarımızdan önce başladı ve ilk yüklememizi 2019 yılı içerisinde gerçekleştirmeyi başardık

Türkiye Fas parsiyel taşımalarımızı İtalya üzerinden yapıyoruz. Her gün çıkış yapan tırlarla Türkiye İtalya gidiyoruz ve buradan da gümrüklü antreposu olan partnerlerimizle günlük İtalya Fas parsiyel çıkışlarla Fas’a parsiyel taşıma yapabiliyoruz ve yaptık

Türkiye Fas tır taşımaları komple parsiyel olarak 2020 yılı ve sonrasında Rapid olarak en önemli gelişim alanlarımız olarak gördüğümüz bir hat olarak görüyoruz.

Fas’ın Avrupa birliği, Kuzey ve Güney Amerika’yla olan sıfır gümrük birliği anlaşmalarının olması Polonya gibi Lojistik olarak önemli bir lojistik noktasında olduğunu görmemizden dolayı Polonya ile beraber Fas’ta işlerimizi geliştirmemizde önemli hedeflerimizin olduğu bir ülke olarak görüyoruz.

Fas’ta mal gümrüklemesi, tırlarımızın gümrüklenmesi ve Fas’ın iç noktalarına olan her türlü taşımayı yapabilecek organizasyonu kurduk.

Umuyoruz başarılı olacağız.