Başarılı olmak isteyen arkadaşlarımıza önerilerim tavsiyelerim ve isteklerim!..

Hayatınızda işinizin en başta kendinize olan saygınızın gelişimi için en önemli faktör olduğunu anlamanız,

İşinize saygı duymanız,

Düzenli olmanız.

Çalışmayı sevmeniz, severken de kendinizi keşfetmeniz ve hangi alanda daha başarılı olabileceğinizi (yönetimle) paylaşmanız.

İşinize vaktinde gelmeniz…

Spor yapmanız;

Mümkünse sabah işe gelmeden yürüyüş, koşu, meditasyon, jimnastik… ne yapabiliyorsanız… yapamıyorsanız iş çıkışı fiziksel aktivite yapmanızın iş hayatındaki başarı için önemli olduğuna inanın.

Çünkü iş hayatı sadece makinelerden, portakaldan, muzun renginin koyuluğundan ya da açıklığından, TIR markasından veya dorsesinin uzunluğu veya yüksekliğinin ne olduğundan meydana gelmiyor… İş hayatı sizin güne başladığınız ve bitirdiğiniz ana kadar olan enerjinize ve göstereceğiniz performansa bağlı olarak başarılı olmanızın yolunu açıyor veya kapatıyor.

Her şey size bağlı, sizin gün içerisindeki istekliliğinize bağlı...

İnsanların negatif veya pozitif enerjili olduklarına inanıyorum. Güne düzenli spor ile başlayan insanların daha pozitif olduklarını gözlemledim ya da en azından 30 yıllık iş hayatı tecrübelerime baktığım zaman en başarılı olduğum dönemlerin en çok spor yaptığım, özelikle sabah sporları yaptığım dönemler olduğuna net bir şekilde tanık oldum.

İş hayatının makinelerden tırların uzunluklarından oluşmadığını belirtmiştim, evet aynen öyle! İş hayatı insanlarla olan ilişkilerden geçiyor. İlişki ne demek? Bir insanla önce tanışmak demek, sonrasında iş yapmak demek, ki buradaki konumuz iş hayatı ve iş hayatında ilişkimiz zaten iş yaptıktan sonra başlıyor... ilişkilerdeki önemli konu ise bu ilişkiye uzun vadeli bakmanız, hangi ilişkinin size ve ekibimize artı değerler olarak döneceğinin matematiksel bir garantisi olmayabilir, samimiyet ve sabır ödülünü beraberinde getirecektir.

İlişki demek başarı demektir.

İlişki kurabilmek için pozitif bakmak gerekir, pozitif bakabilmek için de lütfen spor tavsiyemi gözardı etmeyin. Tabii ki ilişkide kabiliyet sadece sporla da olmaz. Başarı da amma zor şeymiş diyenleriniz olabilir. Ben dürüst olarak başarılı nasıl olunur onu gördüm ve sizlerle paylaşıyorum. Aranızda yapanlar olabilir, hali hazırda bu yazdıklarımı ve yazacaklarımdan ilham alıp yapacaklar olabilir. Kim bilir belki bir gün çocuklarım okur, belki onlar bir ders alır, bazı şeylere nasıl sahip olunuyor fark eder, çaba göstermeden hiç bir başarının gerçekleşmediğini gerçekleşmeyeceğinin bir örneğini görürler.

Tabiiki iş hayatı yoğunluğu içinde bizler de makine değiliz. İş hayatımızın dışındada hayatlarımız var. Gezeceğiz, eğleneceğiz, güleceğiz… güleceğiz ki içimizde yer açılsın ve iş yapma isteğimizde de açılım olsun.

İlişkilerdeki en önemli konu uzun süreli olması demiştim. Uzun süreli bir ilişki için hem birbirimize hem de diğer şirketlerdeki çalıştığımız kişilere karşı, dürüst ve saygılı olmayı başarmamız lazım. Sonucu ne olursa olsun o anı kurtarmak için yalan söylemememiz lazım… Araç arıza ya da kaza yaptıysa anında bildirmemiz lazım. Eğer müşterinin istediği gün araba yüke giremeyecekse, diğer yükteki boşaltmadan dolayı gecikme olacaksa bu durumu müşteri profili ne kadar gergin olursa olsun bildirilmelidir. Müşteri o an için kızabilir fakat belki birlikte başka bir çözüm bulunur veya gecikme ile ilgili oda muhatabına sevkiyatta saatlik veya günlük gecikme olacağını bildirir. İş hayatında istenmeyen, beklenmeyen durumlar her zaman olabilir, olmuştur ve olacaktır, Bu ihtimallerin olmayacağını söyliyen iş insanı ya yalan söylüyordur ya da iş tecrübesi sınırlıdır.

Dünyanın her yerinde, bütün iş sektörlerinde aksamalar olabilir. Fakat bizim için bu aksamalar asla alışkanlık haline gelmemelidir. Mevcut ya da olası bir gecikme durumu var ise vakit kaybetmeden durumu ilişkide olduğunuz kişiye bildirmeniz gerekmekte… Bakın, burada özelikle kişi’yi kullanmak istedim çünkü tabii ki de biz bir firma ile çalışıyoruz, fakat ne olursa olsun aslında karşımızdaki kişiyle de bu işimiz vasıtası ile bir ilişkiye girmiş durumdayız… bu sebeple aynı anda 2 kişiyle ilişki kurmuş oluyoruz. İkisi ile de olan ilişkimiz bizim başarılı olup olmayacağımızı belirleyecek.

Başarı tabii ki de her şey demek değil, fakat başarı zevkli bir şeydir. Dediğim gibi en önce kendimize olan saygımız da bence çok önemli gelişim sağlar ve bizi her şartta hayatta dik tutar. Karşımıza çıkan engelleri aşmamızı sağlar. Annemden bana kalan el yazısı kağıtta yazan şu idi “Çalış, çalış, çalış!”… Hayatın zorluklarını engellerini ancak çalışarak aşabilirsin.

Bugün geldiğim nokta rahmetli annemle aynı nokta oldu. İlginç ama doğru, çok doğru…

Tekrar ilişkiye dönmek gerekirse, evet çalıştığımız firmaya veya kişiye her zaman doğru bilgi vermek, uzun süreli ilişki kurmanın en önemli faktörlerinden olduğunu düşünüyorum.

Firmalar ya da kişiler sizin de, bizim de her zaman doğru ve dürüst olduğunuza inanmalıdır. Hiç birinizden kesinlikle bunun dışına çıkmanızı istemiyorum ve bu konuda gerçekten katıyım. Çünkü sizin ilişkide olduğunuz kişi veya firmayla olan başarınız, uzun süreli ilişkiniz aynı zamanda benim ve tüm Rapid ailesinin başarılı olması demektir.

İş hayatında da en başından beri söylediğim ve söyleyeceğim, başarının sağlıklı ve uzun süreli olmasında en önemli faktör birbirimize ve aynı şekilde çalıştığımız müşteri ve kişiye karşı da doğru ve dürüst bilgi akışıdır.

Eğer bu ilkesel yaklaşımı kafanızda oturtamıyorsanız Rapid’te çalışmayı bırakmanızı rica ederim. Rapid 1965 yılından beri uluslararası nakliye sektöründe çalışan bir firmadır. Kısa vadede başarılı olabilirsiniz fakat benim ve çalışma arkadaşlarımın iş hayatına bakışımız uzun vadelidir.

Dev bir firma değil, fakat sektöründe çalışılması en zor olarak gösterilen dünyanın en önemli firmaları ile onlarca yıldır çalışmayı başarmış, başarmakta olan başaracak bir firmadır. Bu başarıda sizlerin çalışmaları ile bizlerin de yönetimi ile gerçekleşmektedir.

Rapid geleceği bence çok iyi bir firmadır.Bugünde bence başarılı bir firmadır.

Ben müşteri olsam gerçekten Rapid gibi bir firmayla çalışmak isterim. Bunu müşterilerimize anlatmak tabii ki de bizim ve sizin göreviniz. Bu konuda tarafınızdan gelebilecek her türlü öneriye açığız.

ATA DİLMEN